Pühapäev, 23. juuni 2013

Tervitustega, südasuvest

Südasuvi. Lõunaosariikide lämbe kliima. Päike sirab kas lagipähe või läbi vine, aga mulle kui mereäärsele ei jagu siin iialgi piisavalt õhku või pigem niiskust. Ülelahe kolinud naabrimees kurtis, et alles kolmandal aastal harjus ta Helsingi "vett täis" õhuga :) Igaühele oma...

Hoidistamishooaeg on avatud. Esimesena valmistasin rabarberisiirupit. Siin kasvab see suhteliselt metsikuna - varred olid paisunud Mini käsivarre jämeduseks. Võta või vikatiga. Rabarberitükke kogunes hiigelpotitäis - üle paarikümne liitri. Siirupit saime üheksa liitrit. Ilusat roosakaspunast värvi. Katsetasin ühele laarile lisada veelgi sügavama värvi saamiseks peeditükke. Soovitud tulemust ei tekkinud. Võib-olla pisike toonivahe minu enda silmis.

Meesisend käis pühade eel kohalikus kulinaariakaupluses sinki-vorsti-rulaadi toomas. Suure kilekotiga nagu harilikult. Kulinaaria korraldanud loteriid. Kandikul olnud kenad loosirullid ning müüja palunud tal üks välja valida. Tulemuseks kakssada grammi peedi-kartuli-herne salatit! Justnimelt :) Salat oli tavaline - polnud meie pere maitse, aga kõikvõimalike võida-auto kampaaniate vahele koduselt tore üllatus.

Lõunat me enamasti kodus ei söö. Pisikese linna peale on kolm koduse söögi paika ehk kolm sööklat ja üks bistroo. Suurest praest jagub kahele naistäiskasvanule või ühele meestäiskasvanule ja ühele lapsele. Hind... üle paari raha mitte.

Ühe lillekimbu viisime lõpuaktuseks. Oh aegu ja kombeid... Kui päälinnas minnakse lõpuaktusele enamasti otse töölt, haarates kohalikust lillepoest õie või paar, siis siinses väikelinnas olid õnnitlejad pea sama pidulikud kui lõpetajadki. Ja lilli ulatati sülemitena. Ning aktust peeti kultuurimaja õuel, higivabas keskkonnas.

Naabrid hauvad ehitust - plaanitakse aedade vahele väravaid. Ühed naabrid leiavad, et nii on neil lihtsam meie äreolekul muru niita ning meil kohal olles nende pool saunas käia. Teised naabrid leiavad, et lastel on mõnusam ühest hoovist teise pääseda. Tõsi, möööda teed minnes on vahemaa umbes pool kilomeetrit, üle aia tuleb tirida 2x5 last.

Siinses troopilises kliimas kasvab kõik, mille seeme mulda kukub, Nii on meil peenral lisaks prisketele maasikatele ka tomatid-kurgid ja eksootilisemast kraamist arbuusid ja artišokid. Ja mingid taimed millele kõrgust lubati kuni kaks meetrit tundub, et ... kasvavadki kahemeetristeks.

Lennujaamas ootab oma lendu Notsu - kümnepäevaneujumise-poodlemise-rattasõidu puhkus Rootsis on lõppenud. Kuuldavasti jääb enamus ostetud ja täditütrelt saadud  rõivaid paariks nädalaks ootele, kuniks sealne pere autoga Eesti poole teele asub.

Mini õppis mõned päevad tagasi ühekorraga nii käputama, istesse kui ka püsti tõusma, seejärel omandas seitsmenda hamba ning tema unele on uued oskused pehmelt öeldes halvasti mõjunud.

Jaaniõhtu veedame traditsiooniliselt Vällamäe tagaküljel Tilgamäe või (Mäetilga) talus, saatjaks Haanjamehe talust kostev pidu.


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar